Aasta Veeseekspertide Ühingu uus veeseire programm

Kuna kalade loomuliku elupaikade kvaliteet ja elutingimuste aeglane halvenemine on moondunud hullemanesse seisu, tuleks vajalikke meetmeid võtta ja veetööde tegemiseks vajalikku teavet luua. Veehoidla alasastonäitajina seisevad ekspertid silmitsi otsustuspiirkonnas, mis võib alguses tunduda hirmutav – eriti kalurite jaoks. Et edendada keskkonnakasutamist ja veekasutusseaduste järgimist, on Aasta Veeseekspertide Ühing (AVÜ) alustanud veeseire programmi, et koguda teavet kalade eluolu kohta meredes ja järvedes.

Veeseeksperdid võiksid teostada tähelaiend, süvalaiend ja üleujutusi, et määrata kalade populatsiooni tervislikkus ja mõjutada nende vee seisundit ja elupaikasid. Seiramise abil saadud teavet kasutatakse soovimatute veetööde vältimiseks, milleks on kalasööda tarbimise vähendamine, kalalased ja kariloomade seadusega kooskõlas olev suurte kalategude lõksutamine ning kemikaalide eraldamise piirangud. Kogutud teavet saab kasutada ka aktiivsete meedelde seadustamiseks, et vähendada veeseaduste mittejärgimise riski ja paremini mõista, kuidas veetöökorraldus võib mõjutada ökosüsteeme ning kalade ja kalade elupaiku.

AVÜ veeseire programm kasutab uusimat tehnoloogiat, et tuvastada kalapopulatsiooni suurust, elupaikasid ja elutingimusi. Programmi raames teeb veeseekspertide ühing regulaarset järelevalvet ökosüsteemide ja veeseaduste täitmise üle, et tuvastada inimtegevuse mõju. Lisaks analüüsitakse veetegevuse ja keemilise sisalduse üldist seisu, et veenduda, et elupaigad on kohalike seaduste kohaselt ohutud.

Veeseeksertide Ühingu veeseire programm pakub palju kasu, et suurendada ekspertide teadlikkust veeloomade elukeskkonna äralangemisest põhjustatud probleemidest. Teave ei mõjuta mitte ainult kalade ja veekasutust, vaid rikastab ka teadlikkust kalaveeseadustest ja innustab vastutustundliku veeloomade ja kalakasutamise sekkumiste vältimiseks. Programmi raames korraldatud üritused võimaldavad volitatud isikutel hankida oskusi või kuulutada suurte kaladele kõnelusi, et julgustada kaluritel ametlikult reguleerida oma tegevust.

Isegi kui varem ei olnud Aasta Veeseekspertide Ühingu veeseire programmi täielikuks realiseerimiseks piisavalt teadmisi ja kogemust, on selle abil saadud teave, mida kalurid võivad kasutada nii veeloomade elupaikade kaitseks kui ka vastutustundliku veekasutamiseks oma tegevuse regulareerimiseks. Uue programmiga saab kalurite ja veesektsuuri parem koostöö ja seeläbi eesmärk veekasutamise ja kalapopulatsioonide ökosüsteemide arvestatavaks jälgimiseks järk-järgult täide minna.